Zabíjanie ploštíc

Ploštica posteľná (cimex lectularius)

Toto pomenovanie pozná väčšina z nás už od detstva, málokto však pozná skutočné nepríjemnosti spojené s výskytom ploštice posteľnej. Tento miniatúrny bezkrídly druh hmyzu je parazitom, ktorý život ľudí znepríjemňuje už od dávna. Meno dostal vďaka svojmu plochému telu a miestu, kde sa vyskytuje najčastejšie – v ľudských posteliach. Živí sa satím krvi, a to najmä tej ľudskej. Aktívna je hlavne v noci, a preto si následky jej prítomnosti všimneme zväčša až ráno. Ploštice sú rýchle a v dokonalých tepelných podmienkach sa môžu dožiť aj viac ako 1 roku.

Ploštice v byte sú problémom, ktorý môže odstrániť iba likvidácia ploštíc. Paradoxom je, že ich nepriťahuje špina ale teplo človeka a oxid uhličitý. Štípance od ploštíc sú nepríjemnosťou, ktorých vás však likvidácia ploštíc môže zbaviť už nastálo.

Výskyt ploštice

Ploštica sa vďaka svojej malej veľkosti ukryje prakticky kdekoľvek. Dezinsekcia ploštíc je teda zameraná na jej nájdenie a následnú likvidáciu. Ploštice v byte nájdete najčastejšie v posteli a jej bezprostrednej blízkosti, ale aj v gaučoch, stoličkách či pohovkách. Ich výskyt však nie je podmienený iba v domácnostiach. Nájdete ich prakticky vo všetkých druhoch objektov či dopravných prostriedkov. Zabíjanie ploštice je teda nevyhnutným krokom ako ochrániť seba a svojich blízkych pred nepríjemnými štípancami.

Ploštica posteľná sa počas dňa ukrýva v matracoch a ich záhyboch, v jej konštrukcii, ale aj za lištami podláh či v nočných stolíkoch a záclonách. Milujú tmavé prostredie v blízkosti miest, kde spí človek alebo jeho domáci miláčik. Výsledkom ich nočnej činnosti sú najmä ploštičie štípance. Zabíjanie ploštíc je teda ideálnym a jediným riešením ako sa zbaviť ploštice posteľnej raz a navždy.

Ploštica – štípance

Ploštice a štípance, ktoré po jej nočnej činnosti ostávajú, znepríjemňujú ľuďom život a znižujú jeho kvalitu. Najohrozenejšími časťami tela sú ruky a nohy, chrbát ale častokrát aj samotná tvár. Ich tajnou zbraňou je to, že bodnutie nepocítite. A ako vyzerá uštipnutie plošticou?

Výsledkom je nepríjemná reakcia kože, ktorá sa prejavuje začervenaním, svrbením a vyrážkami s priemerom do dvoch centimetrov. Mnohokrát však po ploštičom uštipnutí neostanú žiadne následky, a vy tak vôbec nemusíte vedieť, či je nimi vaša domácnosť napadnutá. Po nočnom kŕmení sa tento parazit vráti do svojho úkrytu a čaká na ďalšiu príležitosť.

Zabíjanie ploštíc im ju však môže zobrať a vás zbaviť nepríjemných štípancov, ktoré môžu pri oslabenej imunite vyvolať aj horúčky či opuchy.

Ako sa prenášajú

Ploštica posteľná patrí k najrozšírenejším parazitom domácností. Dezinsekcia ploštíc je tak krokom, ktorý pri jej výskyte musíte urobiť. Ploštice v byte sú – čo sa týka presunu – aktívne najmä v lete. Vďaka veľkosti sa dokážu premiestňovať medzi stenami, cez šachty či potrubia.

Aktívny rozmach cestovného ruchu stojí za ich zvýšeným výskytom v posledných dekádach. Domov si ich môžete priniesť z dovolenky v batožine, ale aj z cesty mestskou hromadnou dopravou či návštevy akéhokoľvek verejného zariadenia. Migráciu tohto bezkrídleho hmyzu zastaviť nemôžete. Riešením je teda likvidácia ploštíc a ich úplné vyplienenie z domácnosti.

Aj napriek tomu, že ploštica nie je indikátorom špinavého prostredia, dokáže prenášať rôzne choroby a vírusy, akými je mor či HIV. Preto by ste mali byť opatrní a svoju domácnosť zveriť do rúk skúsenému deratizérovi.